ŚWIATEŁKO W TUNELU

wiek 6+

prowadzenie: Alicja Pietrucka

Czy zastanawialiście się kiedyś, po co nam w teatrze... fizyka? I co to ma wspólnego ze światłem scenicznym?

Iluzja optyczna, widmo, skupienie, rozproszenie, załamanie, olśnienie, czarne światło, tęcza – to tylko niektóre zjawiska fizyczne, które zakradły się na teatralną scenę. Za pomocą fizyki można na niej stworzyć różne pory dnia i nocy, wschód słońca, burzę, ogień… Optyka daje też teatrowi niezwykłą moc i magię, wprawia widzów w różne nastroje i wywołuje prawdziwe emocje.
Podczas warsztatów spróbujemy uchwycić tęczę, złapać czarne światło, zajrzeć na drugą stronę lustra... i odnaleźć światełko w tunelu. A wszystko za pomocą kilku prostych eksperymentów fizycznych.

Alicja Pietrucka:
We Wrocławskim Teatrze Lalek pracuje jako oświetleniowczyni, czyli dba o światło sceniczne w spektaklach. Ale też coraz częściej jest reżyserką światła, co oznacza, że je projektuje, wymyśla, jak ma wyglądać i jak się zmieniać, a potem realizuje, czyli ustawia reflektory i nimi steruje – w dużym uproszczeniu. Prowadzi też warsztaty w teatrze i uczy reżyserii światła studentów reżyserii na Akademii Sztuk Teatralnych. Poza pracą… wciąż jest w pracy, czyli ogląda filmy i czyta książki o świetle, bo praca to jej życie. Czasem potrzebuje jednak posiedzieć w ciemności – i wtedy idzie do kina.

7.06 pt

10:00

Sala warsztatowa nr 1

czas trwania ok. 90 min.

wstęp wolny
konieczna rezerwacja miejsc:
biuro organizacji widowni
T: 71 335 49 11 / 12 / 49
pn-pt: 7:30-15:30
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

uwaga: na warsztatach mogą być robione zdjęcia w celach dokumentacyjnych. Udział w warsztatch jest jednoznaczny ze zgodą na robienie zdjęć.

2022 Wrocławski Teatr Lalek
Image
Image

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

PROGRAM: Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży
NAZWA ZADANIA: 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 182 000 ZŁ,
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 411 895,00 ZŁ
ZAWARCIE UMOWY maj 2024

Główną ideą 7. Przeglądu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy „nowy teatr” rozumiemy jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych.

W ramach 7. edycji Przeglądu zaprezentujemy 17 różnych spektakli polskich i zagranicznych, niegranych dotąd w Polsce (m.in. z Niemiec, Słowacji i Norwegii). Pokażemy przedstawienia dla dzieci w każdym wieku – od najnajów do młodzieży. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami, a także 6 warsztatów do spektakli. Część wydarzeń jest dostępna dla osób o szczególnych potrzebach.

Integralną częścią Przeglądu jest Ogród Sztuk. To blok 27 interdyscyplinarnych, bezpłatnych warsztatów w przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim, na Scenie Letniej lub w budynku Wrocławskiego Teatru Lalek.

W ramach tegorocznego Ogrodu Sztuk odbędą się również warsztaty teatralne w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, przeznaczone dla małych pacjentów Kliniki.